W Twoim koszyku znajduje się 0 szt.
Towaru na kwotę: 0,00 zł.

zobacz

Tampodruk to jedna z najpopularniejszych metod znakowania gadżetów reklamowych, stosowana zarówno na przedmiotach plastikowych, metalowych jak i szklanych.  Pozwala zachować czytelność i precyzję nawet bardzo drobnych wzorów na małej powierzchni nadruku.
 

Tampodruk jest procesem druku , który  pozwala przenieść obraz  2 - D na przedmiot trójwymiarowy. Jest to realizowane za pomocą druku pośredniego.  Obraz podejmowany jest z  matrycy na której znajduje się przygotowany wzór za pomocą stempla (tamponu) który z kolei nakłada wzór na podłoże.

Tampodruk jest wykorzystywany do drukowania na  nierównych i trudnych na produktach w wielu gałęziach przemysłu , w tym medycznych, motoryzacyjnych , promocyjnych , odzieżowych , elektronicznych i obiektów , a także urządzeń i sprzętu sportowego i zabawek . Można go również stosować do osadzania materiałów funkcjonalnych, takich jak tusze przewodzące , kleje , barwniki i środki smarujące.

Dzięki elastycznej formie tamponu możemy drukować zarówno na powierzchniach płaskich, cylindrycznych kulistych.


Historia

Pierwsze  formy tamponu istniały od wieków , dopiero w XX wieku , technologia ta znalazła powszechne zastosowanie .  Na początku w  branży zegarmistrzowskiej, następnie  w latach 60-tych i na początku lat 70-tych rozwój tej technologii i zastosowanie bardziej zaawansowanego sprzętu , uczyniło tą technikę znacznie bardziej praktyczną. Możliwość drukowania na powierzchniach niedrukowalnych wcześniej rozbudziło wyobraźnię inżynierów i projektantów i tampodruk znalazł zastosowanie  w rynku produkcji masowej .

Dziś , tampodruk jest powszechnie stosowaną technologią w przemyśle i znakowaniu gadżetów reklamowych.

Przebieg procesu tampodruku

  1. Matryca pokrywana jest farbą
  2. Nadmiar farby jest usuwany za pomocą rakli – właściwa ilość farby pokrywa tylko wzór na matrycy
  3. Wzór przenoszony jest na tampon
  4. Dociśnięcie tamponu do drukowanego przedmiotu – farba zostaje ostatecznie osadzona.


Schemat tampondruku: 1. Matryca. 2. Tampon. 3. Rakla. 4. Nagarniak. 5. Farba. 6. Podłoże drukowe. A - nakładanie farby na tampon, B - nagarnianie farby na matrycę i drukowanie, C - zgarnianie nadmiaru farby z matrycy


Warunki klimatyczne w dużym stopniu wpłyną na wydajność każdej farby do tampondruku , zbyt suche warunki mogą prowadzić do szybszego odparowania rozpuszczalników powodując zagęszczenie farby  przedwcześnie z kolei zbyt dużo wilgoci może doprowadzić do problemów z właściwym przeniesieniem wzoru na drukowany przedmiot


Matryca w zależności od technologii jej wykonania pozwala na wydruk od  10 tysięcy  do nawet  ponad 1 milion sztuk.
 

Przykładowe nadruki technologią tampodruku
 

 


kontakt kontakt